AKČNÍ KAMERY A VIDEO TECHNIKA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

4 posters

Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro snejdy 18.05.17 18:35

Otevřel jsem kamerku abych kouknul co je uvnitř a případně jak by se dala vylepšit (po vzoru mých úprav u SJ5000 ZDE ).
Zjistil jsem, že k nějakým úpravám u této kamerky v podstatě není žádný prostor. Kamerka je menší a napěchovaná elektronikou natolik, že se nedá přidat závit na stativ, ani upgradovat mikrofon.
Našel jsem malou záložní baterii, která podrží nastavení (dokonce včetně času) při výměně baterie. Za to SJcam chválím, to věčné přenastavování datumu u dřívějších kamer bylo k vzteku.
Také mne překvapilo, že mikrofon je vyvedený směrem dopředu, a tudíž díry pro mikrofon nalevo v hliníkovém krytu jsou "falešné". Je ale vidět, že toto řešení výrobce napadlo až později, deska je připravená tak, aby mikrofon byl uvnitř směrem k těm dírám.
Chystám se alespoň vyrobit redukci, která umožní kameru zároveň nabíjet a zároveň použít ext. mikrofon, případně připojit libovolný jiný (elektretový) mikrofon, než je ten originální.

---edit---
Zjistil jsem, že mini USB v kameře je speciální 10 pin verze, jejíž konektory nejsou běžně na CZ trhu k sehnání, takže s těmi redukcemi to bude horší...

---edit 2---
Provedl jsem pokusy s výměnou externího i integrovaného mikrofonu. Než sem nahraji postup a porovnávací videa, chci upozornit že upgrade externího mikrofonu má velký význam, ale upgrade interního nemá význam, naopak zvuk se může zhoršit. Viz. příspěvek z 26.5.2017 - 21:44


Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy 01a

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy 02a

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy 03

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy 04a

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy 05

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy 06

---edit 3---
Stativový závit:
Jelikož pro klasický stativový závit není v kamerce místo, vyříznul jsem do ní M3 a vyrobil redukci. Je možné udělat i M4, vejde se tam. Já ale pro jistotu začal na M3, pokud bych ho někdy strhnl tak to ještě můžu zvětšit.

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy 07

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy 08

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy 09



Naposledy upravil snejdy dne 06.06.17 18:06, celkově upraveno 5 krát

snejdy
Uživatel
Uživatel

Počet příspěvků : 71
Datum 1. registrace : 14. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro Ondra 18.05.17 20:37

Parada, diky!

S tim mikrofonem - to je tedy duvod, proc nove kamery, budou mit otvory vpredu
Ondra
Ondra
Admin
Admin

Počet příspěvků : 2482
Datum 1. registrace : 06. 02. 15
Bydliště : Zlín

http://www.techfan.cz

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro TomKus 24.05.17 14:37

Ahoj, nejsem v elektrotechnice zdatný, tak se ptám: ten orginal SJCAM mikrofon je opravdu k ničemu, tak se chystám na toto řešení. Uříznu kablík z origo mikrofonu a použiji jen konektor s kouskem kabelu, který má předpokládám dva vodiče. Ty pak napojím na jakýkoliv klopový mikrofon, kterých mám doma spoustu. Včetně fungujícího klopáku pro GoPro. Myslíš si, že je to řešení?

TomKus
Nováček
Nováček

Počet příspěvků : 11
Datum 1. registrace : 22. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro snejdy 25.05.17 8:11

Ano, dá se to takto udělat, jen pozor na parametry toho nového elektretu. Musí být schopen pracovat při napájecím napětí 2V (to leze z kamery). Jinak jsou to 2 vodiče jak říkáš. Ten origo mikrofon se dá bez problémů rozlousknout ta hlava a vyměnit přímo vložka, už jsem se na to koukal. Vyndat se dá vyšťouchnutím jehlou přes ty otvory vespod. Tím bys zachoval celou tu konstrukci (kabel, raménko) nedotčenou. Ten elektret od nich co tam je, je od pohledu levný shit... Já mám osvědčené ty vložky MCE 2500, ty mají dobrý zvuk a shodné napájecí napětí.

Teď mám akorát pár MCE nakoupených, takže během pár dní jak bude čas, vyměním tu vložku v tom externím a udělám test. Přemýšlel jsem jak ho narvat i přímo do kamery, ale bez radikálnější úpravy pláště to nepůjde a to se mi zatím ještě dělat nechce.

snejdy
Uživatel
Uživatel

Počet příspěvků : 71
Datum 1. registrace : 14. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro TomKus 25.05.17 22:36

Hned zítra běžím do GES Electronics pro MCE 2500 a taky to vyzkouším. Snad to technicky zvládnu. Dej vědět, jak dopadly testy. Klidně si dovedu představit vyvedení mikrofonu z plexi pouzdra a upevnění na něm. Pouzdro by sice ztratilo funkci proti vodě, ale zvuk takto zachycený by tam nějaký byl.

TomKus
Nováček
Nováček

Počet příspěvků : 11
Datum 1. registrace : 22. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro snejdy 26.05.17 7:53

jojo, taky mě to už napadlo dát ten mikrofon zvenku, ale ne ven na vodotěsný obal, jen na plášť kamery. Přímo na tu díru po původním mikrofonu - nožičky toho MCE totiž přesně projdou skrz tu díru u objektivu vepředu, jen by se muselo trochu plastu vybrousit aby se tam dal upevnit až na povrch a nevisel ve vzduchu. Ale to se rozhodnu až po testech, jenže teď mám málo času se do toho pustit, vidím to až příští týden...

snejdy
Uživatel
Uživatel

Počet příspěvků : 71
Datum 1. registrace : 14. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro Ondra 26.05.17 9:40

Snejdy a zeptám se, je telo sj7 hlinikove? Z fotek to vypada jako plast
Ondra
Ondra
Admin
Admin

Počet příspěvků : 2482
Datum 1. registrace : 06. 02. 15
Bydliště : Zlín

http://www.techfan.cz

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro snejdy 26.05.17 11:06

Je hliníkové. Rámeček je hliník, dvířka baterie jsou částečně plast, částečně ocel a částečně hliník, předek, zadek a horní tlačítko je plast.

snejdy
Uživatel
Uživatel

Počet příspěvků : 71
Datum 1. registrace : 14. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro TomKus 26.05.17 11:16

Zrovna jsem odzkoušel MCE 2500 a jsem nadšený! S původní vložkou na mikrofonu to nemá nic společného. Buď jsem měl aušus, nebo to byl opravdu shit. MCE2500 má trošku menší průměr, ale vymezil jsem to molitanem, který bude zároveň lepší protivětrná ochrana. Zvuk je dokonce lepší, než vestavěný mikrofon, takže mám ještě nad čím přemýšlet.
Díky Snejdy za pomoc!

TomKus
Nováček
Nováček

Počet příspěvků : 11
Datum 1. registrace : 22. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro snejdy 26.05.17 15:07

Jj, to MCE je dobrý... Jeho předchůdce MCE 2000, originál od Panasonicu byl legendární. Tenhle nevím jestli je od panasonicu, nicméně zvuk má super. Dneska se do toho asi taky pustím, nejdřív udělám výměnu exteru a porovnám, a pak nejspíš vyměním i interní. Pak zase udělám nějaké srovnávací video a hodím ho sem... Nechápu, že ty MCE nebo podobné tam neosazují rovnou, hnedka by ta kamera získala na hodnotě...

snejdy
Uživatel
Uživatel

Počet příspěvků : 71
Datum 1. registrace : 14. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro snejdy 26.05.17 15:29

Tady nějaké povídání o tomto mic.
A charakteristika:
Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Mic_charka

snejdy
Uživatel
Uživatel

Počet příspěvků : 71
Datum 1. registrace : 14. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro Ondra 26.05.17 17:23

díky!
Ondra
Ondra
Admin
Admin

Počet příspěvků : 2482
Datum 1. registrace : 06. 02. 15
Bydliště : Zlín

http://www.techfan.cz

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro TomKus 26.05.17 21:19

Reportážní kamera... Very Happy Very Happy Very Happy


Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Img-20170526-164009-1-jpg
Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Img-20170526-163956-1-jpg

TomKus
Nováček
Nováček

Počet příspěvků : 11
Datum 1. registrace : 22. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro snejdy 26.05.17 21:44

Tak jsem teď celé odpoledne dělal pokusy s mikrofony a než sestříhám ukázková videa a nahraju fotky (to mi potrvá dlouho) tak to shrnu aspoň slovy:
Výměna externího mikrofonu za MCE pomohla hodně, tam určitě má cenu měnit. Ovšem co se týče zvuku z interního mikrofonu, tam ta přebasovanost a chybějící výšky nejsou dány kapslí, ale filtry a elektronikou. MCE místo interního mikrofonu znělo velice podobně, naopak mělo o něco nižší citlivost takže na tišší zvuky je horší. Dokonce i barvu zvuku měl ten origo interní lepší (výraznější středy). Takže výměnu interního určitě nedoporučuji, ten co tam je, je kvalitní. Akorát výsledný zvuk pak zmrší špatně naladěné filtry. Bohužel se mi nepodařilo přijít na to, který přesně obvod patří k mikrofonu a tudíž se nebudu pouštět do žádné modifikace. V minulých kamerách výměna interního mikrofonu pomohla značně, to znamená, že do téhle kamery osadili o poznání kvalitnější kapsli, než dávali do starších modelů...


Naposledy upravil snejdy dne 07.06.17 22:54, celkově upraveno 2 krát

snejdy
Uživatel
Uživatel

Počet příspěvků : 71
Datum 1. registrace : 14. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro snejdy 03.06.17 13:56

Tak jsem ještě kamerku doostřoval, protože měla v levé části rozmazaný obraz... Chtělo to pečlivě vyškrábat lepidlo ze závitu jehlou (z toho menšího závitu dole) a pak silou povolit... Pak už objektivem šlo otáčet. Nakonec ho chtělo asi o 1 - 2mm utáhnout a teď je už obraz OK.

snejdy
Uživatel
Uživatel

Počet příspěvků : 71
Datum 1. registrace : 14. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro snejdy 06.06.17 18:04

Vyrobil jsem závit na stativ do kamerky s použitím redukce. Viz. nahoře.
A také otáčivý stativ pro timelapse, viz. tohle vlákno.

snejdy
Uživatel
Uživatel

Počet příspěvků : 71
Datum 1. registrace : 14. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro Milan Glask 18.11.17 21:39

Můžu poprosit o nějaký jednoduchý videonávod na výměnu mikrofonu v externím originálním mikrofonu od sj cam za ten MCM-2500? Je to fakt hrozný shit ten originál. Předem moc děkuji.

Milan Glask
Nováček
Nováček

Počet příspěvků : 3
Datum 1. registrace : 17. 11. 17

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro TomKus 19.11.17 17:37

Myslím si, že na výměnu nepotřebuješ videonávod. Zvládl jsem to i já. Prostě odšsoubuješ horní čepičku původního klopáku a přeletuješ jejich opravdu hroznou vložku za MCE-2500, která stojí v Ges elektronic pouhých 49 Kč. Výsledek je nesrovnatelný.

TomKus
Nováček
Nováček

Počet příspěvků : 11
Datum 1. registrace : 22. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro Milan Glask 19.11.17 18:43

Díky moc za radu. MCE už mám objednaný a těším se na výměnu. Já jsem právě nevěděl jak se dostat dovnitř do obalu. A teď bych zase potřeboval poradit jak ten starý mikrofon vytáhnout. Pokouším se ho vytlačit, ale nejde mi to. Nechci to udělat na prasáka, mám ho úplně nový, tak ho nechci hned úplně zlikvidovat. Nový můžu naletovat jakkoli nebo musím dodržet nějakou polaritu? Díky moc za odpověď.

Milan Glask
Nováček
Nováček

Počet příspěvků : 3
Datum 1. registrace : 17. 11. 17

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro TomKus 19.11.17 18:57

Já ho normálně vytlačil za kablík. Polarita nerozhoduje.

TomKus
Nováček
Nováček

Počet příspěvků : 11
Datum 1. registrace : 22. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro Milan Glask 22.11.17 10:11

Tak jsem úspěšně zvládl výměnu externího mikrofonu a můžu jen doporučit tuto výměnu udělat. Rozdíl je opravdu obrovský. Díky moc za inspiraci a rady.

Milan Glask
Nováček
Nováček

Počet příspěvků : 3
Datum 1. registrace : 17. 11. 17

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro snejdy 15.01.18 14:38

TomKus napsal:Já ho normálně vytlačil za kablík. Polarita nerozhoduje.

U elektretového mikrofonu polarita samozřejmě rozhoduje

snejdy
Uživatel
Uživatel

Počet příspěvků : 71
Datum 1. registrace : 14. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro TomKus 15.01.18 15:39

Aha, tak to jsem se asi trefil...

TomKus
Nováček
Nováček

Počet příspěvků : 11
Datum 1. registrace : 22. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy Empty Re: Pár technických detailů u SJ7 star + Mikrofony a další úpravy

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru